ראש העיר אריה טל השתתף בטקס התייחדות עם זכרם של הוטרנים שנפלו במלחמת העולם השנייה.

ראש העיר אריה טל השתתף בטקס התייחדות עם זכרם של הוטרנים שנפלו במלחמת העולם השנייה.
תאריך: 15/05/2019

יום ניצחון כוחות הברית על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה, צוין בטירת כרמל בשילוב עם טקס התייחדות עם זכרם של הוטרנים שנפלו במלחמת העולם השנייה.

בטקס המרגש והמכובד, שנערך באנדרטה שהוקמה לזכרם בגן התותח בעיר, נכחו ראש העיר אריה טל, קונסול רוסיה בחיפה איגור פופוב, מנהלת מרחב חיפה במשרד הקליטה זנה פטרוקובסקי, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים - איתנה שר שלום, מנכ"ל עמותת מרכז יום אלי ברגר, נציגי משטרת טירת כרמל, תלמידי בית ספר אריאל, עובדי עירייה, וטרנים ותיקי מלחמה ובני משפחה בני מהדור השני של הוטרנים.

עבור יוצאי ברית המועצות לשעבר היום הזה חשוב מאוד מכיוון שהוא מציין את יום ניצחונם הגדול על גרמניה הנאצית ביחד עם יום אבל כבד לזכרם של המיליונים שנספו במלחמה.

את הטקס פתחה מדונה שץ ,רכזת קליטה בעירייה שהעלתה על נס את תרומתם של מיליון וחצי יהודים שלחמו במלחמת העולם השנייה ביחד עם חיילי צבאות בעלות הברית, כלוחמים וכפרטיזנים. בצבא האדום לחמו חצי מיליון יהודים שמחציתם לא חזרו מהחזית. במהלך המלחמה כ- 200.000 לוחמים קיבלו אותות הצטיינות.

בהמשך, הודגשה תרומתם של האזרחים בעת המלחמה, שלמרות הכול הם בחרו בחיים ושיקמו אותם ובנו קריירות והקימו ומשפחות ואף עלו לארץ מולדתם ההיסטורית וכעת צאצאיהם תורמים את חלקם בצבא הגנה לישראל ובתחומים אחרים לפיתוח הארץ.

עוד צוין במהלך הטקס כי מוטלת עלינו חובה מוסרית לזכור ולהזכיר לכולם את גבורתם של החיילים והאזרחים בכל העולם שהקריבו חיים במלחמה הארורה ובמיוחד עכשיו כשאנטישמיות שוב מרימה את ראשה המכוער בכל העולם.

יו"ר אירגון הוטרנים תמרה מרגולינה אמרה "עם שלא זוכר את עברו אין לו הווה ולא יהיה לו עתיד" ושתפקידנו לספר את סיפורי המלחמה וגבורה מדור לדור. בחודש דצמבר 2018 בהובלתה של רכזת קליטה, מדונה שץ ובמימון של עירייה ומשרד הקליטה הוצא ספר זיכרונות של וטרנים בשתי שפות למען הדורות הבאים.

מנהלת מחלקת רווחה איתנה שר שלום אמרה: "הניצחון נגד גרמניה הנאצית היה הרבה יותר מסתם ניצחון צבאי. זה היה ניצחונה של רוח האדם, ניצחון החירות על הדיכוי והרודנות, על שנאה וגזענות בצורתה החייתית ביותר."

קונסול רוסיה איגור פופוב בירך את הנוכחים וציין את גבורתם ותרומתם והעלה על נס שיתוף פעולה בין הממשלות ומדינות שלנו בתקופה כי בעיתית בשכונה שלנו.

ראש העיר אריה טל אמר: "אנחנו עומדים כאן היום כדי להצדיע לכם, אתם הגיבורים של כולנו. חשוב מאוד שנכבד ביום הניצחון את זכרם של הנופלים במלחמה כי בזכותם אנחנו נמצאים ועומדים כאן היום.

את הטקס כולו ליוו בשירה ונגינה ותיקי מלחמה, סיימו בהקראת קדיש, בשירת התקווה ודקת דומייה. לאחר הנחת זרים באנדרטה ווטרנים המשיכו למועדון עולים לקונצרט חגיגי וכיבוד עשיר.