דואגים לביטחון הנוער בטירת כרמל גם בלילות

תאריך: 17/07/2019

חופשת הקיץ כבר כאן ואנו יכולים לראות יותר ויותר את בני הנוער שפוקדים את הפארקים בציבוריים ושוהים שם עד השעות הקטנות של הלילה. שמירה על הביטחון הקהילתי בקרב בני הנוער בשעות הלילה בחודשי הקיץ עלה בועדות אכיפה ובועדת פנאי, בה נבנתה גם תכנית הקיץ במסגרת שולחן עגול. בועדה השתתפו בני נוער ואנשי מקצוע ממחלקת הנוער, הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול של המשרד לביטחון פנים, המחלקה לשירותים חברתיים ועמותת עתיד בטוח.  

הדגש לתכנית הקיץ העירונית היה לאייש את המרחב הציבורי במדריכים ובמתנדבים, אשר יפגשו את בני הנוער ארבעה ימים בשבוע וכך יצאנו לדרך: בערבי יום שני, מופעל פרויקט "המועדון הנודד", כל פעם בפארק ציבורי אחר, במטרה ליצור פנאי משמעותי הכולל פעילות חווייתית וערכית, כתחליף לשוטטות ובטלה במרחב הציבורי ולמניעת התנהגויות סיכוניות, העשויות להתרחש במהלך הקיץ. מרחבי הפעילות האטרקטיביים לנוער כוללים פופים ומחצלות, משחקי שולחן, משחקי קופסא, עמדות מדיה ופיפא 18, משטח ריקודים וירטואלי ומכונות מזון וברד. המתחם פתוח וללא עלות לבני הנוער, מאויש בצוות מדריכי נוער שמלווה ומקיים מעגלי שיח בנושאים שונים.

בערבי רביעי, ממשיכה לפעול יחידת האיתור בליווי של עמותת על"ם בהובלתו של דניאל אנוקשוילי, מדריך נוער במית"ר. תושבי העיר יכולים לזהות את מדריכי הרחוב, העורכים סיורים ליליים ברחבי הגנים הציבוריים בטירת כרמל, זאת במטרה לפגוש בני הנוער הפוקדים את הגנים ולעזור להם לנצל את שעות הפנאי בצורה מהנה ובטוחה. כמו כן לתרום להפחתת הקמות הרעש ולצמצום אירועים שעלולים לסכן אותם במרחב הציבורי.

פעילות זו היא המשך ישיר לפרויקט 'מדריכי לילה', אשר מופעלת מזה מספר שנים בחופש הגדול בערבי חמישי. במסגרתה קבוצה של מדריכי נוער וסטודנטים תושבי המקום, מקיימים סיורים קבועים במהלך הקיץ ברחבי העיר.

מדריכי הלילה עברו הכשרה והנחיה מקצועית ממוקדת לעבודתם בשטח, בה למדו על סיכוני גיל ההתבגרות ודרכי תקשורת בשיח עם בני הנוער. כמו כן, קיבלו מידע חשוב בנושא אפיון חיי הלילה בעיר, הסבר על חוק הקמות רעש וחוק האלכוהול, מפי מפקח פיטר יעקב, מפקד השיטור העירוני ואילן דאמן, מ"מ מנהל יחידת האכיפה העירונית.  בהכשרה לקחו חלק עובדי נוער ממחלקת הנוער ומהמחלקה לשירותים חברתיים, חיילי גרעין הנח"ל, סטודנטים מקבלי מלגה מעמותת "עתיד בטוח" וממרכז צעירים והון אנושי ונציגי סיירת הורים.

נדבך אחרון לתכנית ערבי הקיץ הם סיירת ההורים המתמידה ויוצאת מידי ערב שישי, במסירות ובדאגה לנוער טירת כרמל. סיירת ההורים טירת כרמל פועלת זו השנה החמישית ברציפות, בהפעלת הרשות העירונית למאבק באלימות, סמים ואלכוהול בעיריית טירת כרמל. המתנדבים עוסקים בצמצום האלימות וההתנהגות האנטי-חברתית של הנוער ביישוב, מתן מענה לנוער במצבי חירום, איתור בני נוער בסיכון והפנייתם לגורם מטפל, הגברת המודעות של ההורים לפעילות הפנאי של ילדיהם וכן, באיגום משאבי האכיפה והמניעה, בכדי להגביר את רווחת התושבים וביטחונם האישי.

לדברי ליאת קרביץ קלאורה, מנהלת הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול בטירת כרמל, "פרויקטים מסוג זה, בהם יש נוכחות בוגרת במרחבים ציבוריים, הוכחו במחקרים כמעלים את תחושת המוגנות של האזרח ומשפרים את האקלים העירוני כמקום שנחווה יותר מוגן ובטוח להסתובב בו, גם בשעות הלילה. מטרתנו לשמור על הביטחון הקהילתי של טירת כרמל וזה מתאפשר הודות לשיתוף פעולה עם כל מחלקות העירייה ומתנדבים מסורים".